A kutya szállítása
Az emberek világában a kutya sem tud mindig a számára természetes módon, gyalog közlekedni, hanem a gazdájával együtt képesnek kell lennie a személyautóban, illetve tömegközlekedési eszközökön való utazásra.
Szállítás előtt a kutyát nem célszerű etetni, itatni, inkább az útra vigyünk magunkkal itatótálkát, és pár falat ennivalót. Ha van rá lehetőség, legalább két óránként sétáltassuk meg, hogy pihenhessen, illetve a szükségleteit elvégezhesse.
Személyautóban soha ne hagyjuk a kutyát felügyelet nélkül, meleg időben percek alatt hőgutát kaphat.
Kutyák külföldre utaztatásakor tájékozódni kell a célország hatóságainál az előírásokról. Az Európai Unión belül (Nagy Britannia kivételével) elegendő az egyedi azonosításra alkalmas tetoválás vagy microchip, valamint az állatútlevél kiváltása.
Ebrendészeti hozzájárulás
A törvény szerint az önkormányzatok a kutyák után ebrendészeti hozzájárulást (közkeletű néven ebadót) szedhetnek, amelynek maximális összege 6000 forint, veszélyes kutya esetén 20 000 Ft évente. A kutyatartók adatait háromévente összeírják és nyilvántartják. Az ebadót az állat oltási könyvbe bejegyzett tulajdonosa a tárgyév első napján köteles megfizetni. A törvény előírja, hogy a beszedett ebrendészeti hozzájárulás összegét az önkormányzat köteles állat-egészségügyi, állatjóléti célokra fordítani.
Az ebadó alól mentesülnek:
-
az ivartalanított,
-
a chipezett és regisztrált,
-
az őshonos magyar fajtaként törzskönyvezett, magas genetikai értéket képviselő állatok,
-
a törvényben felsorolt segítő és munkakutyák, és
-
a menhelyről vagy állatvédelmi szervezettől örökbefogadott kutyák után.
Az ivartalanított, illetve a chipezett kutyák adómentességet élveznek, előbbivel a felelőtlen szaporítás megakadályozása a cél, utóbbival a kutyák beazonosíthatóvá válása. Így a kutya elvesztés esetén visszajuttatható a gazdához, ha pedig utcára teszi a kutyát, vagy az állat megtámad valakit, könnyen megtalálják a felelőst.
|